שישה צעדים כדי להפוך את הכלב לחברך הטוב ביותר – חלק 6

***חלק 6***

צעד מס’ 6: חינוך ולמידה באמצעות שיטות הומניות בלבד

בדיוק כמו בני אדם כדי ללמוד להתנהג בצורה מקובלת ולבצע משימות כלבים זקוקים למורה שילמד אותם. כלב איננו חייב לדעת ולעשות משהו אם בעליו לא טרח ללמד אותו. הכלל הזה מתפשט על כל המיומנויות בכל תחומי החיים של הכלב.
:לדוגמה
לעשות צרכים בחוץ▪️
לאפשר לבצע מניפולציות לא נעימות עם הגוף שלו▪️
(גזירת ציפורניים, סירוק, מתן תרופות וכו)
להקפיד על כללי הבית ויחס הולם לבני הבית▪️
לקבל אורחים▪️
לדעת כללי נימוס▪️
לא להידחף, לא לטפס על הראש, לא לנשוך במשחק, לא לתפוס בבגדים, לא לעלות על השולחן, לא לגנוב וכו
וכמובן ציות – פקודות וטריקים▪️

את כל המיומנויות ניתן והכרחי ללמד את הכלב באמצעות שיטות הומניות בלבד המבוססות על חיזוק חיובי, דהיינו מחזקות התנהגות הרצויה ובשום פנים ואופן לא מחזקות התנהגות בלתי רצויה (במיוחד לא לקנות את הכלב עם חטיפים בזמן שהוא מגלה תוקפנות). 
הבעלים של הכלב הוא זה שעליו מוטלת האחראיות להסביר לכלב כללי התנהגות בעולם האנושי, ללמד את הכלב להבין ולפרש את הסביבה והמתרחש בה ולהגיב בצורה מקובלת. 
מעטים הם הנולדים עם כישרון ״לוחש לכלבים״, רובנו חייבים ללמוד להבין ולתקשר נכון עם כלבים כפי שאנו רוכשים מיומנויות אחרות בחיינו (למשל נהיגה). לפנות לייעוץ זואופסיכולוגי בזמן יהיה יעיל וחסכוני יותר מאשר לתקן בעיה מושרשת שהופיע והשתרשה כתוצאה מהיעדר למידה או מטעויות בתהליך למידה.
אמצעי שליטה ושיטות למידה כוחניים ולא הומניים גורמים לכלב נזקים נפשיים חמורים, פוגעים באמון של הכלב בבני אדם בכלל ובבעלים בפרט, מגבירים תוקפנות או מכניסים את הכלב לדיכאון. אני קוראת לכם לאהוב את כלבכם, להשתמש רק בטכניקות ואמצעים הומניים, הרי אימצתם כלב כדי שיהיה לכם לחבר ובשביל חברים אנחנו רוצים את הטוב ביותר.

לאורך כל תהליך חינוך ולמידת הכלב אנא זכרו כי מדובר ביצור חיי, לא מכונה ולא רובוט. כלב יכול להתעייף, לא להרגיש טוב, יכול לפרש לא נכון את בקשתם או לא להבין אותה בכלל (כי הסברתם לא טוב). לכל כלב אופי, מזג וקצב למידה אישיים וחייבים לקחת אותם בחשבון כאשר בונים תכנית לימוד. זכרו גם כי הסיבה לאי ציות ולהתנהגות בעייתית יכולה להיות במחלה, במצבי לחץ או עייפות. כלב איננו עבד, הוא שותף וחבר, יש לו רצונות והעדפות משלו. הרצון של הכלב לענות לבקשותיכם ולציית לכם יגדל אם תתחשבו בצרכים וברצונות של הכלב. זכרו: פחד, כאב והשפלות הם אמצעי שליטה של רודן. המנהיג האמיתי נבחר בזכות הסגולות שלו, הוא נבחר מרצון כי הנהגתו מובילה אל חיים בטוחים יותר מעניינים יותר, מהנים ושמחים יותר.

אני מזמינה אתכם להכיר את עולמם המופלא של כלבים כדי שתוכלו להבין ולחנך את כלבכם, לחיות איתו בהבנה הדדית באהבה ואושר שנים ארוכות ולהיות גאים בו ובעצמכם. אשמח לענות על שאלותיכם ולעזור לכם לגלות את הקסם של הבנה הדדית עם הכלב שלכם.

המשך יבוא

✍️מאת: מאשה קוטליק, זואופסיכולוגית ומאלפת כלבים