שישה צעדים כדי להפוך את הכלב לחברך הטוב ביותר – חלק 5

***חלק 5***

צעד מס’ 5: הבנת וסיפוק מוטיבציות הכלב

מוטיבציה מניעה כלב לפעול במטרה לספק אחד מהצרכים שלו. מוטיבציות של כלבים ניתן לחלק ל-5 קטגוריות ולדרג אותן בסולם החשיבות בסדר יורד
הישרדות (הימנעות מסכנה והגנה עצמית) – החשובה ביותר▪️
סיפוק רעב וצמא▪️
תקשורת חברתית▪️
התרבות▪️
לא נדבר כאן על התרבות, אני יוצאת מתוך הנחה שהקוראים שלי גילו אחראיות וסירסו/עיקרו את כלביכם על מנת למנוע התרבות בלתי רצויה
פעילות מהנה▪️
כאשר כל שאר המוטיבציות מסופקות כלב יכול ורוצה לעשות דברים להנאתו, נקרא לזה ״תחביבים״, כגון משחקים, אילוף, לימוד טריקים וכו’.

לכל פעולה שכלב עושה יש משמעות בשביל הכלב, הכלב מונע ע״י אחת מהמוטיבציות, במילים פשוטות כלב לא עושה שום דבר סתם. כאשר אנחנו נתקלים בבעיות התנהגות עלינו לעצור ולחשוב איזו מוטיבציה מניעה את הכל, מה הכלב מנסה להשיג? להלן מספר דוגמאות

דוגמה א
אם כלב נובח על אורחים ומנסה לגרש אותם כי הוא מפחד מזרים עלינו להבין שהכלב מונע ע״י פחד (מוטיבציית הישרדות). כדי לתקן את ההתנהגות הזאת אנחנו נסביר לכלב (בשפה שלו! לא במילים) כי אורחים אינם מהווים בשבילו סכנה. כשהכלב יוודא שאורחים באמת לא מסכנים אותו הצורך בהגנה עצמית יתבטל והיחס שלו לאורחים ישתנה.

דוגמה ב
כלב שמפחד לטייל בחוץ מתחיל להרגיש מאוים ברגע שעוזב את ביתו ויסרב אפילו לאכול חטיפים בחוץ, שלא נדבר על ציות ולמידה. כלב שחושש לחייו מחוץ לכותלי הבית יימנע מלהשאיר במקום המסוכן סימני נוכחותו כגון שתן וצואה, הוא יעשה פיפי וקקי במקום שבו הוא מרגיש בטוח – בבית

דוגמה ג
כלב שחושש מבעליו לא ירצה לציית וללמוד. פחד (מוטיבציית הישרדות) ישתלט על מוחו של הכלב וכדי לשנות את המצב נצטרך בראש ובראשונה לתקן או לבנות מחדש את הקשר בין הכלב והבעלים ולבססו על הבנה וכבוד הדדיים.

דוגמה ד
אם לא לאפשר לכלב תקשורת עם בני מינו המוטיבציה הלא מסופקת (תקשורת חברתית) תרגום לכלב להעדיף כלבים אחרים על פני בעליו. בכל פעם שכלב כזה יראה כלבים אחרים הוא ינסה להבריז מהבעלים ולרוץ אליהם. הוא לא יהיה מרוכז בבעלים ותשומת לבו תופנה לכלבים אחרים.

דוגמה ה
אם כלב תוקפני לכלבים אחרים ללא יוצא מן הכלל הוא לא יהיה מסוגל לספק את המוטיבציה החברתית, המוטיבציה עדיין תישאר, אך היא תישאר לא מסופקת. מוטיבציה לא מסופקת מגבירה תוקפנות, לכן לא יעזור אם תנסו למנוע לגמרי מהכלב להתקרב לכלבים אחרים, נהפוך הוא. כלב כזה מוצא את עצמו במעגל הקסם שבו הפרעת התנהגות מונעת ממנו סיפוק מוטיבציה חשובה ואי סיפוק המוטיבציה מחמיר עוד יותר את ההפרעה ההתנהגותית. ממוחה להתנהגות כלבים יכול לעזור לכלב ללמוד לתקשר עם כלבים אחרים בצורה בריאה,לספק את המוטיבציה ולצאת מן המעגל.

אם הכלב מגלה התנהגות בלתי רצויה או בעייתית זה הזמן לעצור ולחשוב איזו מוטיבציה מניעה את הכלב להתנהגות הזאת (או לבחון עוד פעם את הדרישות והציפיות שלנו מהכלב – יכול להיות שהן מוגזמות). כאשר נבין איזו מוטיבציה מסופקת ע״י התנהגות בעייתית נוכל לעזור לכלב לספק את המוטיבציה בדרך שמקובלת עלינו או להחליפה במוטיבציה אחרת. מוטיבציות לא מסופקות לעתים קרובות גורמות להתנהגות תוקפנית. לכן חשוב מאוד לאפשר לכלב לספק את כל המוטיבציות שלו בדרכים מקובלות – אולי כבר שמתם לב שיש פה חפיפה מסוימת עם הסעיף הראשון שבו דיברנו על חמש החירויות.

המשך יבוא

✍️מאת: מאשה קוטליק, זואופסיכולוגית ומאלפת כלבים