שישה צעדים כדי להפוך את הכלב לחברך הטוב ביותר – חלק 3

***חלק 3***

והנה, הגיע הרגע הגדול, בחרתם כלב, הבאתם אותו הביתה, מקפידים על חמש החירויות והתחלתם לחנך וללמד אותו. בתהליך חינוך ולמידה מילות המפתח הן: מובנות, עקביות וודאות.

צעד מס’ 3: מובנות – לומדים להבין את הכלב ולהיות ברורים ומובנים

בילדותי חלמתי להבין את שפת בעלי החיים ולדבר איתם. לכל מי שהיה לו אותו חלום (ולאלה שלא היה להם) יש לי בשורות טובות: אנחנו כן יכולים ללמוד את שפת הכלבים, להבין אותה ואפילו לתקשר בה. מומחית להתנהגות כלבים בעלת שם עולמי טיוריד רוגוס תיארה וקיטלגה את שפת הכלבים ונתנה לה שם ״סימני הרגעה״

״כלבים בהיותם בעלי חיים חברתיים, כדי לתקשר ביניהם משתמשים בשפה מיוחדת. היא מורכבת מאיתותים רבים שמועברים באמצעות תנועות ותנוחות גוף, הבעות פנים, מנחי אוזניים וזנב, צלילים ומבטים. יכולתו המולדת של כלב להשתמש בכל אותם איתותים עלולה להיעלם או להתפתח, תלוי בניסיון החיים שלו. אם אנחנו נלמד את האיתותים בהם משתמשים כלבים ונשתמש בהם בעצמנו אנחנו נשפר את יכולתנו לתקשר עם כלבים. החלק הארי של איתותי תקשורת בהם משתמשים כלבים הם איתותי פיוס, אשר נועדים לשמירת אווירה חברתית בריאה בלהקה. במצבי לחץ איתותי פיוס מסייעים לכלבים להירגע בעצם ולהרגיע כלבים אחרים״

Turid Rugaas, ״On Talking Terms With Dogs: Calming Signals״.

אם נלמד את שפת הכלבים נוכל לא רק להבין כלבים אלא גם לענות להם בשפה שלהם. ידיעת ״כלבית״ היא מיומנות מאוד שימושית ומועילה בנוסף לקסם שיש בה. כאשר כלב מפוחד מתרגש או לחוץ הוא עלול ״לא לשמוע״ פקודות או הוראות או מילות הרגעה שלנו, ״לשכוח״ זמנית את שפת בני אדם, אך הוא ״ישמע״ את שפת האם שלו. בן אדם שיודע להשתמש באיתותי פיוס יוכל לעזור לכבלו וגם לכלבים אחדים להירגע ולהתמודד עם פחדים, התרגשות או לחץ. כלב מרגיש בטוח ליד בן אדם שמבין אותו ומדבר בשפתו, כלב סומך עליו נותן בו אמון, משתף איתו פעולה ונותן לו להוביל.

אחת המיומנויות הקריטיות בתהליך חינוך ולמידת כלב היא אומנות של חיזוק חיובי נכון בזמן הנכון. רוב הכישלונות של בעלי כלבים בניסיונם ללמד כלב התנהגות רצויה או להפסיק התנהגות בלתי רצויה נובעות מטעויות החיזוק. הבעלים לא יודע כיצד ומתי לחזק התנהגות רצויה או גרוע מזה – מחזק ללא כוונה התנהגות בעייתית. במילים אחרות הבעלים אינו מצליח להסביר לכלב כיצד היה רוצה שהכלב יתנהג ואיזו התנהגות היה מעוניין להפסיק.

זכרו: חיזוק חיובי הוא כל דבר שכלב רוצה לקבל ועונש הוא כל דבר שכלב רוצה להימנע ממנו. משמע אם לכלבכם נא נעים סוג מסוים של מגע או ליטוף (כלבכם יודיע לכם על כך באמצעות איתותי פיוס) ולמרות זאת אתם נוהגים לחזק את ההתנהגות הרצויה בעזרת דווקא הסוג הזה של מגע, דעו שלמעשה אתם לא מחזקים אלא מענישים את הכלב. כלומר במקום ללמד אותו לחזור על ההתנהגות הרצויה אתם גורמים לו להימנע מההתנהגות הזאת בעתיד. אמביוולנטית גרועה אף יותר מהחיזוק הלא נכון: הבעלים מחזק את כלבו במילים ואינטונציית הקול ובו בזמן מעניש אותו באמצעות מגע/ליטוף לא נעים. כתוצאה אנחנו מקבלים כלב מבולבל ולחוץ, כי הוא קיבל מסר כפול – גם הענשה וגם חיזוק בו זמנית. זאת רק דוגמה אחת מבין דוגמאות רבות של טעויות חיזוק.
חיזוק והענשה חייבים להינתן מיד אחרי ביצוע ההתנהגות. אם הענשתם כלב על ההתנהגות שהוא ביצע בעבר הכלב לא יבין על מה הוא נענש, אך הוא ילמד שהבעלים בלתי צפוי ולא עקבי (על חשיבותן של עקביות וודאות נדבר קצת יותר מאוחר). 
כמובן שבתהליך למידה אנחנו נשתדל להימנע עד כמה שאפשר מהענשה. אנחנו נציע לכלב אלטרנטיבה, התנהגות חלופית ״רצויה״ במקום ״בעייתית״. כאשר אנו מציעים לכלב את ההתנהגות הנכונה אנחנו מלמדים אותו לא לטעות מלכתחילה, הכלב בוחר את ההתנהגות הרצויה מרצון כי הוא מקבל פרס על בחירתו הנכונה ולא מנסה את ההתנהגות הבלתי רצויה כי עליה הוא לא מקבל פרס.

המשך יבוא

✍️מאת: מאשה קוטליק, זואופסיכולוגית ומאלפת כלבים