שישה צעדים כדי להפוך את הכלב לחברך הטוב ביותר – חלק 2

***חלק 2***

צעד מס’ 2: הגדרת דרישות הגיוניות וברורות

לרובנו עוד לפני שאנחנו באים לבחור כלב בראשנו קיים רעיון של ״הכלב המושלם שלי״. ישנם אנשים שמחפשים שותף להליכות או טיולים, יש אלה שמחפשים כלב-בובה, אחרים מחפשים כוח עזר לשמירה או צייד, לפעמים אנשים מצפים שכלב יעסיק את הילדים וילמד אותם לגלות אחראיות, ישנם כאלה שחולמים לטייל עם כלבם בעולם, לפעמים אנשים מחפשים בכלב מנוס מתחושת בדידות ויש כאלה שחולמים על כלב אלוף תערוכות עטור פרסים. לפני שבוחרים כלב כדאי לעשות שיעורי בית ולהבין מהו ״הכלב המושלם שלכם״ והאם לכלב האמיתי שעומד לפניכם יש פוטנציאל להתאים לתפיסתכם של הכלב המושלם.

קיים מבחר עצום של כלבים: גדולים וקטנים, גורים ובוגרים, מעורבים וגזעיים, בריאים ובעלי צרכים מיוחדים, מגוון ענק של צורות וצבעים – הבחירה לא פשוטה. המלצתי – בחרו את הכלב שהכי מתאים לקצב וסגנון החיים שלכם: אל תאלצו תחש או פאג ללוות אתכם בטיולי אופניים, אל תצפו מהסקי או פוקס טרייר שיבלה שעה בשכיבה לידכם בזמן שאתם נחים על ספסל בפרק, השלימו עם העובדה שכלב כנעני לא מתאים לתפקיד דובי-חיבוקים.

זכרו שכל הגורים מאוד פעילים, הם עושים פיפי וקקי בבית, הורסים רהיטים שטיחים בגדים ונעלים, כלבים מתבגרים בדיוק כמו בני נוער מחפשים את מקומם בעולם ולעתים קרובות מורדים ובודקים גבולות, כלבים בוגרים כבר עברו שלב המרידה והאופי שלהם התייצב, אך הם עלולים לסבול מהפרעות התנהגות שנובעות מניסיון העבר השלילי שלהם, כלבים מבוגרים רגועים ושקולים יותר אך עלולים לסבול מבעיות בריאות אשר דורשות טיפולים מיוחדים ויקרים. בכל כלב, ללא הבדלי גיל (גם גורים, גם מתבגרים, גם בוגרים ומבוגרים) תצטרכו להשקיע השקעה רצינית של זמן, כוח וכסף כדי לטפל בו, לחנך אותו וללמד אותו בהתאם לדרישות ולציפיות שלכם. אל תאמצו כלב אם אינכם מוכנים להשקעה הזאת או אם אין ברשותכם המשאבים הנדרשים לספק לכלב טיפול וחינוך הולמים.

אם בחרתם לגדל כלב גזעי הקפידו לוודא שאתם קונים אותו ממגדל רציני ולא ממרבה כלבים בכלובים או חצר נטושה, אחרת הסיכוי שתקבלו כלב עם הפרעות התנהגות חמורות (ובמקרים רבים גנטיות ולכן לא ניתנות לתיקון) גבוה מאוד. אם אתם מאמצים גור כלבים מעורב התכוננו להפתעות, כי אינכם יודעים איזה תכונות יתגלו בקטנצ’יק שלכם, היות ודווקא תערובת ייחודית של גנים של גזעים שונים הופכת כלב מעורב ליחיד ומיוחד במינו.

כאשר אתם מחפשים לאמץ כלב בהחלט כדאי לשים לב לכלבים מעורבים בוגרים, הם כמו יהלומים לא מלוטשים מחכים שיגלו אותם. בעמותות או בתי מחסה טובים עובדי המקום, שמבלים זמן רב עם כלבים המועמדים לאימוץ, יספרו לכם על אופי של כל כלב וזה יקל עליכם משמעותית בתהליך הבחירה. חשוב שהבחירה תתבצע לא רק על פי הנתונים החיצוניים של הכלב. ככל שאופיו של הכלב והמזג שלו יתאימו יותר לקצב, צורת וסגנון החיים שלכם כך חייכם המשותפים עם הכלב יהיו קלים ומאושרים יותר. כמובן שלפעמים קוראת אהבה ממבט הראשון, אך גם היא לצערי לא מבטיחה לכם כלב ללא בעיות. 
דבר נוסף חשוב מאוד – כלב הוא בעל חיים ואין ביכולתו לפתור בעיות קיומיות של בעליו, לכן אם עתידכם לא ברור, אם אתם נמצאים בתקופת מעבר לא פשוטה – חכו, אל תאמצו כלב.

🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

לפני שאנחנו נמשיך בואו נסכם את מה שכבר למדנו:

זכרו שכלב הוא כלב ויגלה התנהגות טבעית למין שלו▪️
אל תצפו מכלב שיבלה כל ימי חייו על כרית משי בסלון, ישמור על שקט דממה, לא יהרוס דבר ואף פעם לא יקיא לא יעשה פיפי ולא ישלשל על השטיח
אל תדרשו מכלב את מה הוא לא מסוגל לתת לכם▪️
בחרו כלב שמתאים לקצב ולסגנון החיים שלכם▪️
קחו בחשבון שגידול וחינוך כלב דורש השקעה רצינית של זמן, כוח וכסף▪️
זכרו את חמש החירויות וכל הזמן בחנו את עצמכם – האם סיפקתם את כולן▪️

🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

והנה, הגיע הרגע הגדול, בחרתם כלב, הבאתם אותו הביתה, מקפידים על חמש החירויות והתחלתם לחנך וללמד אותו. בתהליך חינוך ולמידה מילות המפתח הן: מובנות, עקביות וודאות – נדבר עליהם בהמשך בחלק 3

המשך יבוא

✍️מאת: מאשה קוטליק, זואופסיכולוגית ומאלפת כלבים