מדריך לבעלי גור כלבים

אם אימצתם או אתם מתכננים לאמץ גור – המאמר הזה בשבילכם והוא מאוד יעזור לכם בצעדים הראשונים בחיים המשותפים שלכם

:הכנת הבית ◀️

להרים מהרצפה חוטי חשמל לגובה שלא נגיש לגור▪️
שטיחים – עד שהגור ילמד לעשות צרכים בחוץ עדיף שלא יהיו שטיחים בבית▪️
להקפיד שלגור לא תהיה גישה לחלונות פתוחים▪️
:חשוב לזכור▪️
ספרים, מסמכים, חפצים שבירים, כסף, מפתחות, שלטים, מטענים, טלפונים ניידים, תרופות, חומרי ניקוי – כל החפצים האלה צריכים להיות או מספקי גבוה או בארון נעול

:רשימת ציוד לרכישה ◀️

:מיטה/מזרון לגור – לקחת בחשבון שיגדל מהר▪️
עדיף לקנות 2 מיטות, אחת לסלון והשנייה לחדר שינה
כלי אוכל ומים▪️
קולר מבד רך או רתמה רכה▪️
(רצועות (1 מטר ו-3 מטרים-לא פלקסי▪️
משטחי החתלה חד פעמיים/עיתונים ▪️
צעצועים ועצמות לעיסה, צעצועים על חוט, אפשר חכה▪️
:חטיפים▪️
הרבה חטיפים לאילוף גורים (חתיכות קטנות), או להכין בבית חזה עוף/הודו מבושל במים, בשר טחון אפוי בתנור, כבד אפוי או מיובש בתנור – הכל בלי מלח ותבלינים
אוכל לגור▪️
מחברת לכתיבת המלצות/שאלות▪️
:קלסר למסמכי הכלב▪️
(פנקס חיסונים, מרשמים, טלפונים של וטרינר/אנשי מקצוע אחרים

חשוב: כאשר אתם מחשבים כמות המזון היומית של הגור קחו בחשבון גם את הערך הקלורי של החטיפים שאתם נותנים לו

שעתיים ראשונות ◀️

אם הגור שלכם מגלה אקטיביות או פסיביות יתרה אל תתרגשו. לא כדאי להיות כל הזמן סביב הגור ומרוכזים רק בו. תנסו לחזור לשגרת הבית כאילו אין שום דבר חדש. חכו שהגור יבוא אליכם, אל תרדפי אחריו אם הוא מנסה להימנע ממגע. אם הוא מבקש תקשורת כמובן תתנו לו גם משחק וגם ליטופים

בימים הראשונים ◀️

ייתכן ותרגישו לחוצים או ספקניים לגבי התנהגותו של הגור והרגשות שלכם יהיו מעורבים (האם הגור בריא, האם אתם עושים הכל נכון?). בבקשה להירגע ולנשום, חשוב שתדעו: בעלי כלבים טריים כמעט כולם מרגישים משהו דומה. עם הזמן תכירו את הגור שלכם והלחץ הטבעי הזה יעבור.

תנסו להסתכל על הבית מנקודת מבטו של הגור, מה יכול להפחיד אותו. תנסו להבין מתי הגור שמח ומתי הוא מפוחד לפי שפת הגוף שלו. תהיו קשובים לצרכיו של הגור, הוא בסך הכל תינוק קטן.

אם הגור מתפרע, משתולל, מתרגש יותר מדי, מתרוצץ ונובח ואתם רוצים להרגיע אותו אל תרוצו אחריו ואל תנסו לתפוס אותו (הוא יפרש את זה כמשחק וישמיך להשתולל). פשוט תשבו ותנשמו עמוק ותרגעו. כשאתם רגועים גם לגור יהיה יותר קל להירגע כי אתם מהווים בשבילו דוגמא לחיקוי.

רחצה: אל תרחצו את הגור 2-3 שבועות ראשונים אפילו אם הריח שלו לא נעים לכם. הריח הטבעי של עצמו הוא הדבר היחיד שמוכר לגור במקום החדש (הבית שלכם). אחרי שיתרגל לביתו החדש תוכלו לרחוץ אותו.

שינה: מאוד רצוי לאפשר לגור לישון בחדר השינה שלכם. ככה יהיה רגוע יותר ויקשר אליכם מהר יותר. אם אתם לא מתכוונים לאפשר לו לישון במיטתכם באופן קבוע עדיף מהיום הראשון לא לאפשר לו לעלות על המיטה ולעודד אותו לישון במיטה שלו שתמקמו ליד המיטה שלכם. תזרקו לו חטיפים קטנים למיטתו כדי לעודד אותו להיכנס למיטה שלו וכשנכנס למיטתו תמשיכו לזרוק לו לשם חטיפים כדי לעודד אותו להישאר במיטתו. ככה הוא יבין שהמיטה שלו זה מקום כייפי וירצה לשהות בה. זה יהיה המקום ה”משני” של הגור בבית, כי שם הוא רק ישן בלילה.

:המקום של הכלב ◀️
אם רוב הזמן שאתם בבית אתם לא נמצאים בחדר השינה חשוב שיהיה לגור עוד מקום שלו (מיטה/מזרון) – בחדר בו אתם נמצאים הכי הרבה וזה יהיה המקום ה”עיקרי” שלו.

המיטה/המזרון בחדר שבו אתם נמצאים הכי הרבה זמן במהלך היום זה כאמור המקום ה”עיקרי” של הכלב (גם אם מותר לו לשכב על הספות בבית). שם תניחו את הצעצועים שתקנו לו. תראו לגור את המקום, את הצעצועים שלו, תתנו לו שם חטיפים, שבו לידו כשהוא שוכב שם. תנסו להבין האם המיקום של המיטה/המזרון מוצלח? האם לגור יש אפשרות לראות את כל החדר, האם זה לא קרוב מדי לדלת, האם המקום לא במעבר, תוודאו שאין רוחות פרצים. אם אתם מרגישים בנוח לשהות שם כנראה שגם לגור יהיה נעים ורגוע במקום שלו. אף פעם אל תפריעו ואל תציקו לכלב שישן במקום שלו או סתם הלך לנוח במיטתו ולא מסמן לכם שהוא מבקש תקשורת. המקום של הכלב הוא המבצר שלו בביתכם ושם הוא צריך להרגיש הכי מוגן בעולם.

:מים ◀️
חשוב שלגור תמיד תהיה גישה למים נקיים. אם המים לא נקיים  – צריך לשטוף את הכלי ולהחליף מים. אם הגור מלכלך או שופך מים ואוכל כשהוא אוכל ושותה – אל תעירו לו. אל תענישו אותו ואל תצעקו עליו. אוכל תמיד צריך להיות חוויה חיובית בשביל הכלב.

:האכלה ◀️
אל תשאירו אוכל שלא נאכל, חכו 5-10 דקות אחרי שהגור מסיים לאכול ותפנו את מה שנשאר. תשתדלו לא להאכיל את הגור בין הארוחות אלא לחכות לארוחה הבאה, אפילו אם הגור לא אכל טוב בארוחה הקודמת. כמובן שהכלל הזה נכון רק לגבי גורים בריאים

אם תקפידו להאכיל את הגור בשיטה שמתוארת לעיל, הגור יתרגל לאכול ע״פ לו״ז מסודר בשעות קבועות. גם מערכת העיקור שלו תעבוד לפי הלו”ז הקבוע והיציאות יהיו בשעות קבועות. ככה תדעו מתי להוציא את הגור לצרכים החוצה ותהליך למידה לעשיית צרכים בחוץ יהיה לכם קל ומהיר יותר. השיטה הזאת תורמת לבריאות הכלב, הקיבה שלו תפריש מיצי עיכול בשעות של הארוחה והוא לא יצטרך להתאפק זמן רב לפיפי/קקי

גיל 2-3 חודשים – 5 ארוחות ביום
גיל 4-5 חודשים – 4 ארוחות ביום
גיל 6-8 חודשים – 3 ארוחות ביום
אחרי גיל 9 חודשים אפשר 2 ארוחות ביום

:חינוך לצרכים ◀️
א. תפרסו עיתונים/משטחי החטלה על הרצפה ככה שיכסו שטח גדול
ב. אם הגור עשה פיפי לא על העיתון, תנגבו עם דף עיתון ושימו אותו מעל הדפים הנקיים, כדי שהעיתונים יקבלו ריח של פיפי והגור יבין איפה להשתין
ג. חשוב לעודד את הגור ולצ’פר אותו כל פעם שהוא עושה פיפי על העיתון
ד. עיתונים רטובים תזרקו מהר ככל האפשר – כלבים לא אוהבים לדרוך על הפיפי של עצמם
ה. יום אחרי יום תצמצמו את כמות העיתונים עד שישאר מקום אחד קבוע שבו הגור יעשה את צרכיו
ו. יום אחרי יום תצמצמו את כמות העיתונים עד שישאר מקום אחד קבוע שבו הגור יעשה את צרכיו
ז. חשוב לנקות מיד אחרי שהגור עשה פיפי/קקי או מיד שאתם חוזרים הביתה, כדי שהגור לא יתרגל שבבית יש ריח של הצרכים שלו
ח. אם הגור עשה לא במקום אסור להעניש אותו בשום דרך!!! אם תענישו הוא ילמד שאסור לעשות צרכים לידכם ויתחיל לחפש מקומות נסתרים שאתם לא רואים אותו ולעשות שם את צרכיו. שתתחילו לצאת עם הגור שלכם לטיולים הוא עלול לא לעשות פיפי/קקי בחוץ כי הרצועה מחייבת אותו להישאר בשדה הראיה שלכם והוא למד לא לעשות צרכים אם אתם רואים, כי אז אתם כועסים
ט. אם אתם רואים שהגור מתכוון לעשות לא במקום – תרימו אותו מיד בלי כעס (!) ותשימו אותו על העיתונים. תגידו לו “כל הכבוד” אחרי שיעשה במקום הנכון

כיצד לשחק נכון ◀️
תראו לגור את הצעצוע, תשחקו איתו 5 דקות ואז תשאירו אותו עם הצעצוע לבד ל-10 דקות. ואז אפשר שוב לחשק 5 דקות ולהשאיר את הצעצוע לגור ל-10 דקות. הפסקות של 10 דקות נותנות לגור אפשרות ללמוד גם לשחק לבד וגם להירגע ולנוח

קולר ◀️
מהיום הראשון תתחילו להרגיל את הגור לקולר. שימו עליו קולר ותשאירו למספר שעות כשאתם בבית. אם הגור מנסה להוריד את הקולר תנסו להסיט את תשומת לבו מהקולר ע”י משחק או אוכל. חובה להוריד את הקולר כשאתם לא בבית ובלילות

רצועה ◀️
כאשר הגור יתרגל לקולר תתחילו להרגיל אותו לרצועה – רק כשאתם בבית תחברו רצועה קצרה או חבל קצר ורך לקולר של הגור ותנו לגור להסתובב עם רצועה חופשי בבית לפחות כמה שעות במשך 3 ימים. שימו לב שהוא לא נקשר בטעות לרהיט ושהרצועה לא הסתבכה סביב צווארו. בהתחלה רצועה תפריעה לו בהליכה ולא יהיה לו נוח, הוא יכול לנסות ללעוס את הרצועה ולקרוע אותה (לא להתרגש!) אבל אח”כ ילמד להסתדר ויתרגל. בטיול הראשון הוא כבר יהיה מורגל לרצועה וירגיש הרבה יותר נוח.

אם הגור נושך ◀️
(כאן אני מציעה לכם שיטה לעבודה עצמאית עם הגור. בשיעורים פרטיים אני מלמדת גרסה יותר רחבה ובנוסף מלמדת את הגור ויסות נשיכה) אם הגור נושך את ידכם, אל תמשכו את היד מפיו של הגור, עצרו והשמיעו קול כאב ברור וחד ״אי!״. אם הגור שחרר את היד הוא הבין שהכיאב לכם ובזה המשחק נגמר. לאחר מספר חזרות כאלה הוא יתחיל להיזהר לא לנשוך חזק (הרי הוא לא רוצה שתספיקו את המשחק). אם זה לא עוזר והגור ממשיך לנשוך חזק השתמשו ברצועה קצרה שדיברנו עליה בסעיף קודם. בעת הנשיכה תגידו לגור “אסור” ותקחו את הרצועה ביד השניה (זאת שלא ננשכה) בלי לשחרר את היד שננשכה מפה הגור. אל תמשכו ברצועה, אתם צריכים אותה רק כדי למנוע מהגור לברוח. היד שננשכה לא זזה. כשהגור משחרר את היד מרצונו תגידו לו “כל הכבוד” ותציעו לו צעצוע שמותר לנשוך. אם הגור מנסה לתפוס רגליים/בגדים השתמשו ברצועה כדי להרחיק אותו מהגוף שלכם. תרימו את היד עם הרצועה, ככה שהגור ימשיך לעמוד בצורה יציבה על הרצפה על 4 רגליו (בשום פנים ואופן לא להרים את הגור באוויר!!!), ותיישרו את היד עם הרצועה כדי להחזיק את הגור רחוק כמה שניתן מהגוף שלכם, כדי לא לאפשר לו גישה לגוף שלכם. להחזיק אותו רחוק מכם עד שנרגע. אפילו אם לוקח זמן , אל תזוזו ואל תוותרו. כשירגע – לשחרר ולהציע לו צעצוע ולשחק איתו עם הצעצוע.

אם הגור מכרסם רהיטים ◀️
תגידו לו “אסור” והשתמשו ברצועה כדי להרחיקו מהרהיט. אם הוא חוזר לרהיט – תחזרו על הפעולה הזאת. תחזרו על הפעולה הזאת בעקביות עד שהוא מאבד עניין ומתרחק מהרהיט.

:כלוב אילוף/גדר גורים ◀️

כלבים לא מתאימים לחיים בכלוב. אם נושא היגיינה וסדר מאוד רגישים עבור מישהו, אם למישהו מאוד חשוב לשמור על הרהיטים והשטיחים שלו ולדעתו כלוב יהווה עבורו פתרון נוח – אני מאוד ממליצה לו לוותר על אימוץ כלב.

שימוש בכלוב מומלץ רק אם שיטות אחרות לא עבדו ולא עזרו בפתרון התנהגות בעייתית של הגור. אם מארגנים את הבית בצורה נכונה, לא משאירים את הגור לבד לשעות ארוכות מדי, מחנכים ומאלפים את הגור בעקביות בשיטות הומניות (כללי התנהגות בבית, עצמאות, תמיכה רגשית, טיפול בפחדים, משמעת) הסתברות להופעת התנהגות בעייתית מאוד נמוכה. ואם אין לגור בעיות התנהגות שימוש בכלוב בהחלט מיותר. אני לא ממליצה להצטייד בכלוב מראש, אלא אם מבינים שהוא נחוץ לפתרון הבעיה הספציפית.

כלב נעול בכלוב לומד בקצב יותר איטי כי מה אפשר ללמוד בכלוב נעול? הזמן שהגור מבלה בכלוב הוא זמן מופסד מבחינת תהליך ההתפתחות והלמידה. טעויות הם חלק מתהליך הלמידה. כאשר הגור נמצא עמכם והוא טועה יש לכם הזדמנות נהדרת לתקן את הטעות ולכוון את הגור להתנהגות אלטרנטיבית רצויה. הגור יבין יותר מהר מה מותר לו ומה אסור. אתם תהיו המורים של הגור ואילו לכלוב אין שום יכולת לתקשר וללמד.

שהות ארוכה בכלוב נעול עלולה לגרום להיווצרות בעיות שלא היו מופיעות ללא השימוש בכלוב: השתוללות, התרגשות יתר, ריאקטיביות.

אם הגור שלכם מעיר אתכם בלילות, משחית את הבית, לא לומד לעשות צרכים במקום לפני שמחליטים לקנות כלוב תתייעצו איתי או עם בעל מקצוע אחר שעובד בשיטות הומניות, אנחנו נשתדל למצוא פתרון לביעה ללא השימוש בכלוב.

מתי כן השימוש בגדר רצוי? אם יש לכם בבית בעלי חיים לא ידידותיים לגור שעלולים לפגוע בו לתקופת ההסתגלות וחינוך לחיים משותפים בשלום רצוי להשתמש בגדר הפרדה.

אם נאלצתם להשתמש בכלוב או גדר לפתרון הבעיה והבעיה נפתרה, אין צורך להשאיר את הכלוב בבית, אלא אם כן הוא נשאר פתוח ומשמש לגור מלונה.

כלוב חייב להיות מספיק מרווח כדי שכלב ירגיש בו בנוח, יוכל לקום, לשנות תנוחה, להסתובב. רצוי שתחלקו את הכלוב לאזורים “מיטה” ושירותים”. בכלוב תמיד צריכה להיות לגור גישה למי שתייה. הכלוב צריך להיות מאוורר ומוצל ולא להיות חשוף לרוחות פרצים

לפני שמתחילים שימוש בכלוב יש להרגיל את הגור לכלוב בצורה נכונה

:כיצד ללמד את הגור להישאר לבד בבית ומה זה חרדת נטישה ◀️

כדי להרגיל את הגור להישאר לבד בבית תשאירו אותו בבית לבד כל יום לפחות לרבע שעה. תתלבשו ותצאו מהבית ללא התרגשות וטקס פרידה ארוך. אל תחזרו מיד לבדוק מה שלום הגור. אם אתם מאוד מודאגים עדיף שתשאירו בבית מצלמה עובדת ותצפו אונליין מרחוק במתרחש בבית. לפני שאתם יוצאים מהבית תוודאו שאתם משאירים את הגור בסביבה בטוחה שבה לא יפצע את עצמו. תוודאו שהשארתם לו מים, גישה למיטה שלו ולצעצועים. הגיל המועדף להרגיל את הגור להישאר לבד בבית הוא חודשיים וחצי.

חרדת נטישה היא הפרעת התנהגות שמתפתחת אצל כלבים אחרי גיל חצי שנה, לרוב לקראת גיל שנה. חדרת נטישה מלווה ביללות, נביחות ממושכות, השחתת חפצים, רהיטים ודלתות בבית, הפרשת רוק מרובה. שימוש במצלמה בזמן שהכלב נשאר לבד מאוד עוזר באבחון וטיפול בבעיה. גורים קטנים מתחת לגיל חצי שנה עלולים ליילל ולהרוס כשהם נשארים לבד אך עדיין לא מדובר אצלם בחרדת נטישה.

חרדת נטישה עלולה להתפתח לקראת גיל חצי שנה-שנה (תלוי בגזע ןנטייה תורשתית) גם אצל כלבים שבגיל יותר צעיר למדו להישאר בבית לבד.

חשוב לזכור שהגור שלכם הוא תינוק קטן והוא לא יודע מה מותר ואסור לו בבית שלכם. תחנכו ותלמדו אותו באהבה ובסבלנות. אל תפחידו אותו, אל תצעקו עליו, אל תכאיבו לו. תציעו לו התנהגות אלטרנטיבית רצויה, תכוונו אותו להתנהגות הנכונה, תעזרו לו להבין את כללי הבית. תהיו מאוד ברורים ועקביים: אם משהו אסור אז תמיד אסור, אם משהו מותר אז תמיד מותר.

תהנו ובהצלחה!